تفاوت بین هودی و دورس چیست؟

 

هودی چیست؟

معمولا هودی ها همان سویشرت های کلاه دار خودمان هستند که عموما زیپ و کلاه ندارد. هودی مدت بسیار زیادی است که بین مردان و زنان رواج دارد، استفاده این کلمه به قرن 5 میلادی باز می گردد زمانی که کشیشان و افراد راهب مسیحی، تونیک یا ردای بلند که کلاه دار استفاده می کردند. در سال 1930 میلادی به دلیل سرمای زیاد و کاهش دمای زیاد، کارگرانی که در کارخانه های نیویورک کار می کردند برای گرم کردن خود از این نوع لباس استفاده می کردند وکم کم این لباس به دلیل گرما ی خود و کارایی های دیگرش در سال 1990 بین پسران و دختران نیز مورد استفبال قرار گرفت و محبوبیت پیدا کرد.

قبل از این در سال 1970 خیلی از خوانندگان رپ آمریکا از این لباس به عنوان لباس رسمی خود استفاده می کردند علاوه بر این چیزی که بیشتر توجه طراحان لباس و جوانان را به خود جلب کرد، پوشیدن هودی توسر راکی در فیلمی سینمایی با بازی سیلوستر استالونه بوده است. علاوه بر این در ابتدای سال 1990 خیلی از ورزشکاران و اسکیت بازان از هودی به عنوان بک لباس ورزشی استفاده کردند و از این تاریخ به بعد خیلی از طراحان کالکشن ها و طرح های خود را روی هودی ها به نمایش می گذاشتند.

امروزه شاید هر چیزی را که دوست دارید می توانید بر روی لباس های خود چاپ کنید حتی طرح های سریال های مورد علاقه ی خود را میتوانید روی هودی خود چاپ کنید. مثلا اگر طرفدار سریالی معروف و شخصیت‌هایش هستید، دیگر به سادگی می‌توانید طرح و عکسی از سریال را روی هودی‌تان چاپ کنید. طرح‌ها و مدل‌های هودی‌ها بسیار متنوع هستند. ضمن اینکه می‌توانید آنها را در موقعیت‌های رسمی و غیررسمی هم بپوشید. البته مسیر و تمایل هودی‌ها بیشتر به سمت موقعیت‌های غیررسمی است ولی امکان سِت کردن بعضی از آنها با لباس‌های رسمی‌تر هم وجود دارد.

هودی ها کاربرد های بسیاری دارند، قابلیت استفاده در هر زمان و مکانی را دارند هم صبح و شب و هم در منزل و محل کار و هر مراسم دیگری و هیچی سنی هم نمی شناسد. هودی به صورت مختصر به لباسی گفته می شود که دارای کلاهی چسبان بزرگ و دارای جیبی یکشره و پیوسته در جلوی خود است.

 

انواع هودی و کاربرد های آن:

هودی ها به سه نوع تقسیم بندی می شوند:

1. هودی بدون زیب و جلو بسته

2. هودی نیمه زیپ دار

3. هودی زیپ دار

هودی بدون زیب و جلو بسته یا همان پلیور هودی

یکی از پر فروش ترین و محبوب ترین مدل هودی، مدل هودی جلو بسته و بدون زیپ آن است این مدل را همانند تیشرت می توانید بپوشید و اگر دنبال استایل کژوال اصیل هستید از این هودی استفاده کنید.

هودی نیمه زیپ دار

این هودی زیاد معروف و رایج نیست با این وجود، طرفداران خاص خود را دارد. زیپ آن از کلاه شروع می شود و تا بالای شکم ادامه دارد. پوشیدن آن راحت تر از بدون زیپ است.

هودی زیپ دار

هودی زیپ دار مدلی خاص و شیک محسوب می شود. اگر استایل چند لایه دارید برایتان لباس هایی که زیر هودی پوشیده اید مهم است، می توانید از این هودی استفاده کنید. معمولا کلاه هودی در هوای سرد خیلی کاربرد دارد و گاهی در استایل های خیابانی با گذاشتن گلاه گپ در زیر کلاه هودی جذابیت خاصی ایجاد می شود. توجه داشته باشد که هودی هایی که کشباف دور مچ و دور کمر هستند باعث گرم تر نگه داشتن ما و جلوگیری از سرما به بدن ما می شوند.

6 روش ست کردن انواع کاپشن با هودی مردانه و زنانه

توجه داشته باشید که معمولا ست های زیر پیشنهادی بوده و می توانید از مدل های اسپرت آن استفاده کنید و طرح ها و رنگ های آنان بیشتر به سلیقه و نظر شخصی شما بستگی دارد.

1. ست کاپشن چرم با هودی مردانه و هودی زنانه

یکی از پیشنهاد های خوب برای گرم ماندن شما در زمستان می تواند استفاده شما از کاپشن چرم روی یک هودی دوچرخه سواری مشکی یا یک هودی زیپ دار مشکی باشد که علاو بر خفظ گرما، ظاهر ما را بسیار شیک و جذاب می کند. شما می توانید علاوه بر خرید هودی زیپ دار مشکی آن را با یک شلوار تنگ مشکی یا جین ست کنید ویا برای اینکه زیاد تیره جلوه ندهد می توانید زیر کاپشن خود از یک هودی طوسی روشن استفاده کنید.

 

2. ست کاپشن پشمی با هودی مردانه و هودی زنانه

شما برای اینکه ظاهر گرم و زمستانی خود را حفظ کنید می توانید کاپشن پشمی خود را با هودی خود ست کنید. سعی کنید بین رنگ آن ها تعادل برقرار کنید به دلیل سنگین و ضخیم بودن از رنگ های ملایم تر خاکستری ،قهوه یا سرمه ای استفاده کنید و کمتر مشکی استفاده شود. می توانید با خرید هودی طوسی روشن و ست کردن آن با شلوار آبی روشن، باعث ملایم تر شدن رنگ لباس هایتان شوید معمولا این استایل و ست برای بیرون از منزل بسیار جذاب است و با بوت های بند بار می توان آن را تکمیل کرد.

3ست کاپشن بامر و هودی مردانه و هودی زنانه

ست کردن هودی شما با کاپشن بامر باعث امروزی تر و مد به نظر رسیدن شما می شود. در حالی که این ترکیب نسبت به مدل های قبلی جذابیت زیادی ندارد اما می توانید کاپشن بامر را با هودی مردانه و هودی زنانه ساده و بدون طرح ست کنید. شما می توانید هر نوع هودی زیپ دار مردانه و هودی زیپ دار زنانه خود به رنگ های طوسی، مشکی یا سرمه ای را با کاپشن بامر خود که معمولا از جنس پشم یا نایلون است ست کنید. میتوانید با خرید شلوار جین آبی یا خرید کتونی جذاب و ست کردن آن با هودی خود استایل خود را کمی ورزشی نشان دهید.

4. ست کاپشن بلند و هودی مردانه و هودی زنانه

هنگامی که می خواهید هم استایل جذابی داشته باشید و هم گرمای خود را حفظ کنید می توانید با خرید یک کاپشن بلند این کار را انجام دهید. معمولا اکثر مردان و زنان شیک پوش از کاپشن های بلند استفاده می کنند اما نحوه ست کردن آن برای مراسمات رسمی و مکان های عمومی خیلی تفاوت است. در صورتی که برای مراسمات رسمی می روید از هودی استفاده نکنید ولی اگر در آخر هفته ای برای دیدن زیبایی های پاییز و زمستان به بیرون می روید می توانید از هودی در زیر کاپشن بلند خود استفاده کنید.

میتوانید هودی طوسی رنگ خود را با کاپشن بلند مشکی یا قهوه ای خود ست کنید.شما می توانید برای زیبا به نظر رسیدن هودی خود از شلوار های گشاد جین و کتونی نیز استفاده کنید.

5. ست کاپشن پارکا و هودی مردانه و هودی زنانه

اگر دنبال ست کردن هودی خود با کاپشنی هستید تا علاوه بر کاربردی بودن و گرم کردن شما امروزی و مدرن نیز باشد می توانید از کاپشن پارکا استفاده کنید، برای شروع می توانید از پارکای بدون کلاه و رنگ های سرمه ای و سبز آن شروع کنید. پیشنهاد می دهیم از رنگ مشکی استفاده نکنید زیرا با هودی مشکی مردانه و هودی مشکی زنانه ریاد ساده به نظر می رسد.

6. ست کاپشن جین و هودی مردانه و هودی زنانه

یکی از بهترین استایل های روزانه میتواند ست کردن یک هودی مردانه یا یک هودی زنانه با یک کاپشن جین باشد. معمولا رنگ آبی روشن برای کاپشن جین بهترو بیشتر می آید. می توانید با خرید هودی مشکی و خرید هودی طوسی و ست کردن آن با کاپشن جین ظاهری شیک و زمستانی داشته باشید.

 

 

دورس چیست؟

معنی لغوی واژه ی دورس در واقع از گیاه سمی که به تخم آن شوکران می گویند گرفته شده است و کسانی که از هر قسمتی از آن استفاده کنند دچار جنون و گاها مرگ می شوند . ازاین رو در صنعت پوشاک به دلیل ضخیم بودن و گرد باف بودن این نوع پارچه به آن دورس می گویند.

گاها خیلی از افراد سویشرت، هودی و ژاکت را با دورس اشتباه می گیرند. معمولا پارچه های دورس به دلیل گرم بودن برای البسه و پوشاک زمستانی و پاییزی مورد استفاده قرار می گیرند. دورس ها معمولا از پارچه های نخی و الیاف پنبه تولید می شوند و جنس آن ها خیلی ضخیم تر و مقاوم تر از پارچه های نخی هستند و در دو نوع دو نخ و سه نخ موجود می باشند و معمولا برای لباس های ورزشی و گرم کن ها تهیه و استفاده می شود.

یکی از علت های ضخیم بودن این پارچه ها به دلیل بافته شدن توسط ماشین های گرد باف است. روی آن ضخیم است و پشت آن به صورت تارهای نخ است بیشتر جنس نخ های گشت آن از پنبه و جنس های روی آن هر چیزی می تواند باشد. پارچه های دورس به دلیل کیفیت و مقاومت بالایی که دارند بیشتر در پاییز و زمستان مورد استفاده قرار می گیرند. میزان نخ به کار برده شده در پارچه های دو نخ بدون لاکرا، 30 درصد پنبه و 70 درضد پلی استر یا همان الیاف مصنوعی است.

کاربرد پارچه های دورس :

کاربرد این پارچه ها به دلیل ضخامت بالا آن ها بیشتر برای شلوار و سویشرت بچگانه، مردانه و زنانه است.

 

6 مورد از کاربردهای پارچه دورس :

1. استفاده برای شلوار های زنانه، شلوار مردانه و بچه گانه
2. استفاده برای سوییشرت بچگانه
3. استفاده برای سویشرت دخترانه و زنانه
4. استفاده برای شلوار مردانه
5. استفاده برای سوییشرت مردانه
6. استفاده برای لباس های ورزشی و گرم کن های ورزشی

چند نوع دورس داریم؟
معمولا پارچه های دورس مدل های مختلف و متفاوتی دارند که از بهترین و پر کاربردترین آنان می توان به دورس پنبه ای و دورس ملانژ اشاره کرد. برای تولید پوشاک زمستانه و به دلیل قدرت کشسانی بالا معمولا از دورس سه نخ ملانژ لاکرا استفاده می شود. از پارچه های محبوب دیگری که برای تهیه شلوارهای گرم و زمستانی و شلوارهای اسلش استفاده می شود می توان به پارچه های دورس پنبه لاکرا و دورس گلکسی اشاره کرد.

 

دلایل محبوبیت پارچه های دورس

1. به دلیل تنوع در جنس و استفاده از الیاف های پلی استر، اسپاندکس، ویسکوز و پنبه
2. به دلیل ترکیب الیاف این پارچه با الیاف های دیگر و کیفیت بالای آن
3. به دلیل ضخامت بیشتر و کرکی و پشمی بودن داخل پارچه
4. و معمولا هم برای لباس های ورزشی مانند کلاه،شلوار ورزشی،سویشرت و گرمکن ها استفاده می شود.

 

بهترین جنس دورس چیست؟

قطعا تمامی پارچه های دورس دارای کیفیت بالایی هستند و در طولانی مدت کیفیت خود را حفظ می کنند، دورس ها جنس های متفاوت و متنوعی دارند هم دونخ و هم سه نخ دارند که با توجه به کاربرد های آن مورد استفاده قرار می گیرند.

 

نحوه شستشو لباس های دورس:

برای اولین شستشوی لباس های دورس آنان جدا از البسه دیگر بشورید تا هم به بقیه لباس هایتان آسیبی نرسد و هم در این مرحله پرز های اضافی لباس هایتان گرفته شود. لباس هایی که از پارچه دورس تولید شده اند را در اولین شستشو از سایر لباس ها جدا کنید تا پرزهای اضافی لباس گرفته شود و ضمنا به سایر لباس هایتان در حین شستشو آسیبی وارد نشود. همیشه در هنگام خرید پارچه های دورس، میزان آبرفت آن را بعد از شستشو را در نظر بگیرید. به دلیل وزن زیاد این پارچه بعد از شستشو برای خشک کردن آن از سطوح صاف استفاده کنید و لباس را به بند یا جایی آویزان نکنید. و به دلیل اینکه این پارچه از الیاف ویسکوز درست شده، چروک کمتری را درلباس مشاهده می کنید.

 

تفاوت های هودی و دورس:

فرق هودی با دورس؛ معمولا در فصول سرد سال ما از هودی ها و دورس ها استفاده می کنیم زیرا آنان گرم، راحت، آزاد، کژوال و جزء پرکاربردترین لباس ها هستند. معمولا اندازه های هودی بلند تر از دورس است و هودی ها علاوه بر کلاه گاها دو بند یا بندک نیز در کنار کلاه خود دارند ولی دورس ها ندارند. همچنین برای دوخت هودی از پارچه های نازک تری نسبت دورس استفاده می شود و پارچه های دورس ضخیم تر و کلفت تر هستند.

 

کاری از گروه پنبه لند

فروشگاه اینترنتی پوشاک پنبه لند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *